Czym charakteryzują się rusztowania modułowe?

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie prac budowlanych bez odpowiedniego sprzętu. Oprócz maszyn do obróbki betonu nierzadko niezbędne są również rusztowania, szczególnie jeżeli remont obejmuje zewnętrzną część budynków. Jednym z rodzajów tego typu produktów są warianty modułowe. Co je wyróżnia? Kiedy warto je wykorzystać?

Rusztowanie modułowe — czym jest?

Mianem rusztowania modułowego określa się elementy, których połączenia rygli oraz stężeń są rozmieszczone w regularnych odstępach, wynoszących z reguły 50 cm. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju produkty dzieli się na warianty ramowe oraz stojakowo-krzyżowe. Pierwsze są doceniane przede wszystkim za ich stabilność, z kolei drugie — za możliwość stworzenia z nich konstrukcji przestrzennych. W tym wypadku ostateczny wybór powinien zależeć od tego, jak dane rusztowanie modułowe ma zostać wykorzystane.

Tym, co wyróżnia rusztowania modułowe, jest możliwość tworzenia z nich nawet skomplikowanych i wielopiętrowych konstrukcji. Dlatego są wykorzystywane zarówno podczas remontów niewielkich obiektów, jak i tych dużych, nierzadko o skomplikowanych kształtach. Warto także podkreślić, że tego rodzaju sprzęt zazwyczaj powstaje z trwałych i odpornych na urazy mechaniczne materiałów.

Gdzie wykorzystuje się rusztowania modułowe?

Opisywane konstrukcje zazwyczaj można znaleźć na budowie. Należy jednak zaznaczyć, że oprócz tego znajdują zastosowanie także w branży eventowej, m.in. podczas stawiania scen. Należy podkreślić, że tych produktów nie musimy od razu kupować — dostępne są rusztowania modułowe na wynajem, dlatego z powodzeniem możemy z nich tworzyć nawet bardzo duże konstrukcje bez inwestycji znacznych pieniędzy. Rozwiązanie to jest korzystne szczególnie dla osób, które na co dzień nie potrzebują tak dużych rusztowań.